Telefon : 0 (505) 4368719
Eposta : bilgi@marcev.net
Bizi takip edin :

3. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi Başarıyla Tamamlandı

3. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi Başarıyla Tamamlandı

  • 04 Kasım 2015, Çarşamba
  • 492 defa okundu

Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu tarafından 30-31 Ekim tarihlerinde "3. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi" İstanbul'da başarıyla gerçekleştirildi. Kongrede birbirinden güzel ve faydalı sunumların yanında kongre için gönderilen mesajlar da okundu.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, "Eskiden enfeksiyon hastalıkları, yaralanmalar ve acil travmalar vardı, şimdi artık bulaşıcı olmayan hastalık grubu tüm dünyada artıyor. Nedir bunlar? Kanser, kronik hastalıklar ve obezite. Ölümlerin üçte ikisi artık bu bunlardan oluyor. Bakanlık olarak biz bu 3 hastalıkla mücadelede doğru beslenmeyi önümüze aldık ve vatandaşlarımıza doğru beslenme algısını oluşturmak için çalışacağız" dedi.

"3. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi" İstanbul Üniversitesi'nde başladı. Kongrede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın gönderdiği mesaj okundu. Emine Erdoğan mesajında, kongrenin hayırlara vesile olmasını dileyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Kimyasallarla kuşatıldığımız modern dünyada, büyük çelişkiler içinde yaşıyoruz. Dünya bir yandan obezite ile mücadele ederken diğer yanda açlık ve yoksullukla pençeleşiyor. Yılda 10 milyon insanın açlıktan öldüğü bir dünyada 1,3 milyar ton gıda israfı yapılıyor. İnsanlar hayatın kaynağı temiz suya dahi ulaşmakta güçlük çekiyor. Böyle bir dünyada kapsamlı yönleri olan helal ve sağlıklı gıda konusu gündeme getirdiğiniz için sizlere ve kongrede emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum."

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş ise kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, helal ve sağlıklı gıdanın İslam'daki yerini anlattı. Alınan her türlü gıdanın organları etkilediğini ifade eden Gümüş, bugün dünyada bulaşıcı olmayan hastalıkların giderek arttığına dikkati çekti.

Gümüş, şöyle konuştu:

"Eskiden enfeksiyon hastalıkları, yaralanmalar ve acil travmalar vardı, şimdi artık bulaşıcı olmayan hastalık grubu tüm dünyada artıyor. Nedir bunlar? Kanser, kronik hastalıklar ve obezite. Ölümlerin üçte ikisi artık bunlardan oluyor. İnsanlar bu hastalıklardan ölüyor. Bakanlık olarak biz bu 3 hastalıkla mücadelede doğru beslenmeyi önümüze aldık ve vatandaşlarımıza doğru beslenme algısını oluşturmak için çalışacağız. Eğer doğru beslenirsek kanser, obezite ve kronik hastalıklardan büyük oranda kurtulacağız. Doğru beslenme, hareketli yaşam ve sağlıklı yaşam kültürü adı altında bir konsepti de gündemimize alıyoruz. Bugün obeziteyle mücadele noktasında, artık obez olduktan sonra obezite cerrahisi yapılıyor. 'Midenin yarısı alalım' deniyor. Neden? 'Yemesin' Bundan önce bir beslenme kültürünü ortaya koymamız gerekiyor. Türkiye'de doğru beslenme noktasında çalışmaları başlattık. Özellikle ilkokulda çocukların kantinlerine müdahale ettik ve sağlıksız gıdaları dışarı aldık. "

"Helal akreditasyon"

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Sekreteri Mehmet Bozdemir de, bu kongreden insanlık ve İslam dünyası adına önemli sonuçlar çıkacağını söyledi. 1980'lerden bu yana helal konusunun ele alındığını hatırlatan Bozdemir, bugün dünyanın temel sorununun obezite olduğunu ve insanların genetiği bozulmamış ürünleri kullanmaya çalıştığını anlattı.

Bozdemir, TSE'nin helal belgelendirme yapan bir kamu kuruluşu olduğunu ve enstitünün başkanının aynı zamanda İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Başkanı olduğunu hatırlattı. Dolayısıyla enstitünün ağır bir sorumluk taşıdığını anlatan Bozdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Helal belgelendirmenin SMIIC standartlarına uygun olarak onun referansı alınarak bugün dünyada uygulamalarının yapılmasını arzu ediyoruz. Dünyada birçok helal belgelendirme yapan ancak akreditasyon zinciri kapsamında olmayan farklı uygulamalar görüyoruz. Sadece ticari yaklaşımlarla yapılan sertifikasyon işlemleri de var. Bu açıkçası bizi tedirgin ediyor. Biz sertifikasyonun akreditasyon zinciri kapsamında yapılmasını istiyoruz. Bu akreditasyon zincirinin SMIIC içerisinden yapılan bir akreditasyon kapsamında yürütülmesini diliyoruz. Çünkü 32 İslam ülkesi buraya üye olmuş ve bu konuda ağırlıklı otorite bu. İnşallah 2016 yılının ocak ayı itibariyle helal akreditasyon konusunda başlangıcı yapacağız."

"Obezite yüzyılın salgını"

3. Uluslararası Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi Başkanı Prof. Dr. Ender Erdoğan da kongrenin amacını anlattı. Erdoğan, insanlığın bir taraftan obezite ile mücadele ederken, diğer taraftan da bir sürü diyet önerileriyle karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Erdoğan, bu konuda kafa karışıklığını gidermek, insanlığa neler yapılacağını göstermek amacıyla ilim adamlarını kongreye tartışmaya çağırdıklarını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Doğal ve sağlıklı olanı tercih ederken, helalliğe de dikkati çekmek isteyen platformumuz bu kongre için ana temayı helal ve sağlıklı beslenmede farkındalık ve sürdürülebilirlik olarak belirlemiştir. Obezite de yüzyılın salgını olarak ifade ediliyor. Bu tehlikeyle baş edebilmek için insanlık ömür boyu bir diyetle yüz yüze kalıyor. Bu kongrede ilim adamları bu konuları tartışacak ve bir sonuç bildirgesiyle topluma güçlü mesajlar vereceğimizi umuyoruz."

Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://ihhfc.helalvesaglikli.org/ adresinden ulaşılabilir.

AA


04 Kasım 2015, Çarşamba     492 defa okundu

Derneğimize üye olmak ister misiniz ?

Hakkımızda

Mardin Tarih, Çevre, İzcilik ve Spor Kulübü Derneği

İletişim
  • 13 Mart Mahallesi, Işık Caddesi, Fatih Apartmanı, Kat: 4, No: 12 (Vakıflar Bankası Arkası) ARTUKLU / MARDİN
  • Telefon 0 (505) 4368719
  • Fax 0 (000) 000 00 00
  • Eposta bilgi@marcev.net
Bizi takip edin

Arama yapmak istediğiniz terimi girip ara butonuna basınız.

© 2014 THDSoft Tüm hakları saklıdır.