Telefon : 0 (505) 4368719
Eposta : bilgi@marcev.net
Bizi takip edin :

UFKA YOLCULUK-4 YARIŞMASINDA KAYITLAR BAŞLIYOR !

UFKA YOLCULUK-4 YARIŞMASINDA KAYITLAR BAŞLIYOR !

  • 27 Kasım 2016, Pazar
  • 593 defa okundu

ONLINE Kayıtların alınacağı yarışmada kayıtlar 13 Kasım 2015, Cuma günü başlayıp 21 Şubat 2016, Pazar gününe kadar devam edecek.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'in mübarek sözlerine Hadis denir.

Hadisler, Kur’an’ın açıklayıcısıdır. Hadisler olmadan İslam dinini tam anlamıyla öğrenmek ve yaşamak mümkün değildir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in hadisleri, İslam dininde Kur’an’dan sonra gelen ikinci kaynaktır. İslam âlimlerinin ortak görüşüne göre Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in Kur’an’ı açıklama konusunda te’kid (destekleyici), tefsir (yorumlayıcı) ve teşrî (hüküm koyuculuğu) olmak üzere üç temel görevi vardır.  Kur’an’da birçok konuda temel ilkeler belirlenmiş, bunların açıklamaları ise Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) tarafından hadisleriyle yapılmıştır. Kur’an’da namaz kılınması, hac ibadeti ve zekât gibi Allah’ın rızasını kazandıracak temel sorumluluklar emredilmiş, bunların nasıl ve ne şekilde yapılacağı Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in hadisleriyle ortaya konulmuştur. İslam’ın ve Kur’an’ın doğru bir şekilde anlaşılması için Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in söz ve uygulamaları bilinmelidir.

O'nun bütün hayatı müminler için en güzel örnektir: "Andolsun, Allah'ın Resûlünde sizin için; Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır" (Ahzâb 33/21). O'nun örnekliği yaşadığı dönemde bizzat yaşanarak görülüyordu. Bu, vefatından sonra ise ancak hadislerini öğrenmek, anlamak ve yaşamak suretiyle mümkündür. Bu da bize kadar gelen sahih hadisleriyle mümkün olmaktadır.

Hz. Peygamber'in sözleri, yani hadisler, müminleri doğrudan cennete çıkaran en kestirme yoldur. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'in yolu, "gidilecek en güzel yol" şeklinde tanımlanmaktadır: "En güzel söz Allah'ın Kitabı, en güzel yol Muhammed'in (sav) yoludur" (Buhari, Edeb, 70)

Kur'ân-ı Kerim'le birlikte hadisler, İslam toplumunun bin dört yüz yıldır ayakta duran bünyesinin omurgasını oluşturmaktadır. Bu yüzden Müslümanlar Kur’ân ve hadisi bir bütünün ayrılmaz parçaları olarak görmüşlerdir. Modern dönemde İslam dünyasının karşılaştığı ve yüzleştiği çok ciddi problemlere rağmen Hadis, Müslümanları ayakta tutan en önemli iki birleştirici unsurdan biri olmaya devam etmektedir.

İşte biz de bu amaçla Ufka Yolculuk olarak bu yıl 4.sünü düzenleyeceğimiz yarışmanın Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in hadislerini hayatta yaşanılır kılmak ve ihya etmek amacıyla yola çıkmış bulunuyoruz.

Yarışma kitabımız da insanlara dünya ve âhiret saâdetini kazanma yollarını gösterecek, zâhirî ve bâtinî edepleri elde etmelerini sağlayacak, iyiyi ve güzeli teşvik, kötüden ve çirkinden uzaklaşmayı temin edecek sahih hadislerden oluşan muhtasar bir kitap olan İmam Nevevi’nin Riyazu’s Salihin eseri olacaktır.

Kaynak: http://ufkayolculuk.com


27 Kasım 2016, Pazar     593 defa okundu

Derneğimize üye olmak ister misiniz ?

Hakkımızda

Mardin Tarih, Çevre, İzcilik ve Spor Kulübü Derneği

İletişim
  • 13 Mart Mahallesi, Işık Caddesi, Fatih Apartmanı, Kat: 4, No: 12 (Vakıflar Bankası Arkası) ARTUKLU / MARDİN
  • Telefon 0 (505) 4368719
  • Fax 0 (000) 000 00 00
  • Eposta bilgi@marcev.net
Bizi takip edin

Arama yapmak istediğiniz terimi girip ara butonuna basınız.

© 2014 THDSoft Tüm hakları saklıdır.